Odżywianie i dieta

Posiłki okołotreningowe

Posiłki okołotreningowe

Co jeść po treningu?

Bardzo istotną kwestią podczas odżywiania jest to co jesz, składniki odżywcze, które dostarczasz do organizmu mają ogromne znaczenie. Jednak nie najważniejsze, równie ważnym podczas spożywania posiłków jest czas, w którym owe składniki odżywcze dostarczasz.

Odżywianie po treningu jest bardzo ważnym elementem diety oraz planu treningowego. Ciało człowieka podobnie jak rośliny, posiada określony zegar metaboliczny, który w dużej mierze uzależniony jest od naszej aktywności, to co konsumujesz przed, w trakcie, a zwłaszcza po treningu jest istotne.

Dzięki spożyciu odpowiednich składników odżywczych po treningu, jesteśmy w stanie przyśpieszyć regenerację oraz wydajność. Liczne badania, przeprowadzone pod okiem specjalistów, poświęcone wpływowi odpowiednich składników odżywczych na szybkość regeneracji naszego ciała, doprowadziły do kilku ogólnych zasad odżywiania po treningu:

  • uzupełnij glikogen
  • zmniejsz rozpad białek
  • zwiększ syntezę białek

Przestrzegając tych kilku ogólnych zasad, mamy wpływ na:

Jak widzisz, korzyści jakie możesz uzyskać przy odpowiednim odżywianiu, są ogromne. Warto więc, niezależnie od wieku, płci czy formy zastanowić się nad tą kwestią.


Dlaczego tak ważna jest dieta treningowa i po treningu?


Podczas intensywnych ćwiczeń, nasze mięśnie zwiększają zapotrzebowanie na produkty energetyczne, zwiększa się przemiana materii oraz następuje spalanie kalorii. Dochodzi również do uszkodzenia tkanki mięśniowej – najsłabsze włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniom lub nawet pękają, jednak to właśnie dzięki uszkodzeniom dochodzi do regeneracji tkanki mięśniowej i to w nadmiarze (powstają nowe włókna mięśniowe). Opisana przemiana sprawia, że jesteśmy silniejsi, szczuplejsi, sprawniejsi i bardziej muskularni, wszystko jednak zależy od tego jak „pomożemy” zregenerować się naszemu organizmowi.

Nitro XT - odżywka białkowa przed lub po treningu


Jak przyśpieszyć regeneracje mięśniową?


Naprawa i odbudowa następuje w wyniku rozkładu starych, zniszczonych białek (również rozpadu białek) i budowy nowych (inaczej synteza białek). Synteza białek mięśniowych jest nieznacznie zwiększona (lub niezmieniona) po treningach oporowych, podczas gdy rozpad białka dramatycznie wzrasta. Związek pomiędzy tymi dwoma parametrami (tempo syntezy białek mięśniowych i rozpad białek mięśniowych) stanowi podstawę metaboliczną dla wzrostu mięśni. Przyrost mięśni występuje wtedy, gdy uzyskiwany jest pozytywny bilans białek podczas regeneracji. Jest to szczególnie trudne w przypadku sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe, ponieważ synteza białek spada, a rozkład białek rośnie.

iAmino - odżywka na regenerację

Badania pokazują, że trend ten można odwrócić - synteza białek jest stymulowana, a rozpad białek jest tłumiony, gdy po ćwiczeniach spożywa się odpowiedni rodzaj składników odżywczych. Jednak białko to nie jedyny problem. Podczas sesji ćwiczeń zmagazynowane węglowodany mogą zostać znacznie wyczerpane. W okresie po treningu, potrzebujemy białka i węglowodanów.

Surowce które podajemy naszemu organizmowi poprzez spożywanie pokarmów / suplementów w okresie treningu i po treningu, są kluczowe dla stworzenia pożądanego przez nas środowiska metabolicznego. Badania wskazują, że synteza białek utrzymuje się przez co najmniej 48 godzin po wysiłku, jednak najbardziej wskazane jest natychmiastowe odżywianie w ciągu 2 godzin po treningu.

 

Linki:

http://geniusnutrition.pl/27-regeneracja
http://geniusnutrition.pl/regeneracja/21-82-genius-iwhey.html#/39-smak-czekoladowy/49-opakowanie-2000g
http://geniusnutrition.pl/regeneracja/36-118-iglutamine.html#/37-smak-arbuzowy/52-opakowanie-450g
http://geniusnutrition.pl/odzywka-bialkowa/56-175-nitro-xt.html#/39-smak-czekoladowy/49-opakowanie-2000g
http://geniusnutrition.pl/regeneracja/57-190-gluta-xt.html#/35-smak-brzoskwiniowy/44-opakowanie-300g

 (156)    (2)