Suplementacja i odżywki

Carbo po treningu - plusy i minusy

Carbo po treningu - plusy i minusy

Carbo to potoczna nazwa węglowodanów, które są jednym z trzech podstawowych makroskładników diety człowieka. Są niezwykle ważnym elementem naszego pożywienia i nie można ich wykluczyć na dłuższą metę z naszego jadłospisu. Cukry zapewniają nam dopływ energii, która jest łatwa w przyswojeniu. Możliwa jest zamiana węglowodanów w każdy makroskładnik potrzebny organizmowi. Są one magazynowane w postaci glikogenu w dwóch tkankach: wątrobie i mięśniach. Po czym może być wykorzystywany w każdej chwili do zapewnienia energii dla naszego ciała. Jak to się ma do wysiłku fizycznego i naszych celów treningowych? Czy carbo po treningu to dobry pomysł?

Kiedy spożywać węglowodany?


Cukry zapewniają nam energię, są jej najszybszym źródłem dla naszego organizmu. Potrzebujemy ich w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej, aby nasze mięśnie mogły się kurczyć we właściwy sposób. Najefektywniej korzystamy z nich podczas umiarkowanego wysiłku tlenowego. Zaleca się spożywanie węglowodanów podczas trwania tego typu treningu. Pozwoli to na wydłużenie czasu trwania aktywności, wzmocni mięśnie, a co za tym idzie, będą mogły one się rozwijać.

Carbo po treningu jest wskazane w okresach budowania masy mięśniowej. Zapewnia to polepszenie regeneracji aparatu ruchu oraz jest warunkiem koniecznym do jego rozwoju. Odpowiednia ilość węglowodanów poprawia działanie włókien mięśniowych oraz jest niezbędna do ich właściwego skurczu. Spożywanie ich bezpośrednio po wzmożonej aktywności fizycznej, natychmiast wyzwala mechanizmy odbudowy zapasów glikogenu, utraconego podczas sesji treningowej.

W jakich przypadkach carbo po treningu nie jest najlepszym rozwiązaniem?


Spożywanie węglowodanów przed i po treningu nie jest wskazane podczas redukowania procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Zmniejszenie ilości tego makroskładnika w okresie okołotreningowym zwiększy korzystanie organizmu z materiałów zapasowych, akumulowanych z adipocytach (komórkach tłuszczowych). Jest to strategia szeroko wykorzystywana w czasie rzeźbienia sylwetki. Należy pamiętać, że najlepiej 3 godziny po odbytym treningu siłowym, należy uzupełnić węglowodany. Nie dopuści to do zmniejszenia ilości tkanki mięśniowej oraz sprawi, iż regeneracja ilości glikogenu mięśniowego nie będzie zaburzona. Oczywiście czas spożywania cukrów będzie uzależniony od planu żywieniowego i własnych doświadczeń. Przedstawione zasady są podstawową techniką redukowania ilości zgromadzonego tłuszczu.


Podsumowanie


Carbo po treningu to nieodzowny element budowania oraz utrzymywania masy mięśniowej. To, jaki jest Twój cel, będzie determinowało ile - i w jakim czasie - powinieneś przyjmować węglowodany. Jeżeli trening jest długi, zależy Ci na przyroście mięśni, powinieneś stosować ten makroskładnik bezpośrednio po zakończeniu treningu. W przypadku modelowania sylwetki należy maksymalnie wydłużyć czas między przyjęciem cukrów a zakończonym treningiem. Przerwa ta nie powinna być dłuższa niż 3 godziny.

 (158)    (0)