Suplementacja i odżywki

BCAA - dawkowanie i efekty

Ostatnimi czasy suplementacja stała się powszechnym sposobem na zwiększanie swoich możliwości oraz polepszenie ogólnego stanu zdrowia. Na rynku nie ma dnia, aby nie pojawiła się jakaś nowość która, z założenia, powinna podnosić wydolność ludzkiego organizmu. Jednak są również preparaty, które ze względu na swoje udowodnione działanie, utrzymują się na półkach sklepowych od dziesięcioleci.

Jednym z nich jest tytułowe BCAA - bardzo powszechny preparat stosowany przez wiele osób aktywnych. Jednak duży odsetek ludzi z tej grupy na pytanie, czym jest BCAA i jak go stosować, nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Czas to sobie wyjaśnić.

iBCAA - aminokwasy rozgałęzione


BCAA - stosowanie i informacje ogólne


BCAA - branched amino acids, to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, walina i izoleucyna. Dlaczego akurat te trzy? Według badań przeprowadzonych na sportowcach, uszkodzenia mięśni, będące następstwem treningu, oraz sam wysiłek fizyczny, powodują znaczne uszczuplenie zapasów tych aminokwasów w mięśniach szkieletowych. Można powiedzieć, iż te cząsteczki “idą na pierwszy ogień” w następstwie ciężkiej, fizycznej pracy naszego układu ruchu.

BCAA po treningu zmniejsza katabolizm mięśniowy, czyli rozpad tkanki poprzez wyrzucanie do krwiobiegu tych aminokwasów. Dodatkowo, przyjmowanie ich regularnie, przyspiesza regenerację. Często zadawane pytanie brzmi: “BCAA przed czy po treningu?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Oba te sposoby będą zasilały pulę aminokwasów w krwiobiegu.

BCAA-XT - aminokwasy rozgałęzione


BCAA czy białko?


Jedną rzecz trzeba w tym przypadku sprostować. Białko jest cząsteczką, która zawiera aminokwasy. To - pochodzenia zwierzęcego - będzie zawierało wszystkie aminokwasy niezbędne dla naszego ciała, a zwłaszcza dla mięśni. Jeżeli zawiera ono wszystkie te cząsteczki, to jasne jest, że również w jego skład wchodzą BCAA. Jedyną różnicą jest tutaj ilość poszczególnych aminokwasów. Dobrym sposobem jest, aby od razu po wysiłku wypić suplement zawierający BCAA, natomiast białko - 30 minut później. Przez to nie musimy się obawiać o zahamowanie lub złą jakośćpotreningowej regeneracji naszych mięśni. W dzień mniejszej aktywności fizycznej, aminokwasy można stosować przed snem, aby przyspieszyć i polepszyć odbudowę organizmu, która - jak wiadomo - najlepiej przebiega w godzinach nocnych.


BCAA na redukcji


Często poruszanym wątkiem jest ten, dotyczący BCAA na redukcji. Według badań, restrykcja kaloryczna - czyli dieta redukcyjna - może wywołać ubytki masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie są rezerwuarem białka dla naszego organizmu. Jeżeli nie dostarczamy naszemu ciału odpowiedniej ilości peptydów, są one pozyskiwane z mięśni szkieletowych. Można zmniejszyć ten proces, dołączając BCAA do naszej diety.

Około 10-20 gramów BCAA dziennie, powinno zmniejszyć zjawisko pozyskiwania aminokwasów z naszych mięśni. Jednak nie zapomnijmy, iż najgorszym wyjściem, podczas redukowania masy ciała, jest głodzenie się. Mało kto wie, iż przez pierwsze 12 godzin głodówki, nasze ciało może spalić do 100 gramów mięśni. Dobrze jest się przed tym uchronić.

 (724)    (0)